Kryteria wyboru żłobka. Na co zwrócić uwagę?
Wybór żłobka to niezwykle ważny moment zarówno w życiu dziecka jak i rodzica. W końcu to właśnie tam po raz pierwszy dziecko zostanie bez opieki mamy i taty, przeżyje pierwsze niezależne od nich chwile. Nie dziwi zatem fakt, że każdy rodzic pragnie wybrać ten najlepszy żłobek dla swojego malucha. Zachodzi jednak pytanie: jak to zrobić?
Na jakie kryteria zwrócić uwagę wybierając żłobek?
Żłobków, zarówno tych publicznych jak i niepublicznych, jest w naszym kraju coraz więcej. Nie chodzi jednak o to, aby wybrać po prostu ten, który będzie najbliżej, lub ten, który będzie najtańszy. Żłobek to nie tylko miejsce opieki nad dziećmi do lat 3. To także placówka edukacyjna, wychowawcza, zachęcająca do nawiązywania relacji międzyludzkich i ucząca samodzielności. Warto zatem wiedzieć jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając ten, który będzie najlepszy dla naszych pociech. Dla każdego rodzica najważniejszy może być inny aspekt, ale wszystkie niżej wymienione powinno się wziąć pod uwagę.
-
Lokalizacja - może być szczególnie ważnym kryterium w większych miastach, gdzie przedostanie się z jednego końca na drugi nie jest tak łatwe jak w mniejszych miejscowościach. Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko to, jak blisko naszego domu znajduje się żłobek, ale także, w jakiej okolicy jest usytuowany – czy jest to spokojne miejsce blisko natury, czy centrum miasta pełne zgiełku.
-
Kadra - wyjątkowo istotny aspekt wyboru żłobka. W końcu to właśnie zatrudniona w nim kadra wychowawców i pedagogów będzie w dużym stopniu odpowiedzialna za rozwój i edukację naszego dziecka. Ważne jest więc, aby byli do tego odpowiednio przeszkoleni, a także przejawiali empatię i cierpliwość. Pamiętajmy, że na życzenie właściciel bądź kierownik żłobka powinien okazać nam stosowne dokumenty potwierdzające wykształcenie i doświadczenie opiekunów. Nie bez znaczenia jest także dyrekcja żłobka - musi być kompetentna i profesjonalna w swojej pracy, a zarazem ciepła i sympatyczna.
-
Wpis do rejestru - choć może się wydawać, że to tylko formalność, zawsze warto się upewnić, czy żłobek, do którego chcemy posłać dziecko, jest wpisany do rejestru żłobków. Rejestr taki prowadzony jest przez miasto lub gminę, lecz znaleźć go można także w sieci. Tylko żłobek znajdujący się w rejestrze daje nam pewność legalnego działania i zachowania najwyższych standardów dotyczących także budynku czy pomieszczeń.
-
Żywienie - warto dopytać, jak wygląda przykładowe dzienne menu dla dzieci w żłobku, czy na miejscu jest kuchnia, czy może raczej korzysta on z usług cateringowych, jakiej jakości są produkty, z których przygotowuje się posiłki, a także jakie są pory karmienia. Każdy rodzic doskonale wie też, jak najlepiej dostosować posiłki do upodobań swojego dziecka, zatem jest to kolejna kwestia, którą koniecznie należy przemyśleć.
-
Intuicja - choć może to zabrzmieć banalnie, intuicja rodziców to bardzo ważne kryterium wyboru żłobka. Większość rodziców już po pierwszej rozmowie telefonicznej lub pierwszej wizycie w żłobku ma wewnętrzne przeczucie, czy ich dziecko dobrze by się czuło w tym miejscu. Jeżeli opiekunowie od razu wzbudzili zaufanie rodziców, miejsce wygląda na czyste i przytulne, a komunikacja z dyrekcją jest płynna, to intuicja najprawdopodobniej podpowie, żeby wybrać właśnie to miejsce. Jeśli jednak nie od razu tak się stanie, warto zadać personelowi dodatkowe pytania: Jak wygląda plan dnia w żłobku? Czym zajmują się dzieci? Czy skupiają się na edukacji, czy tylko na zabawie? Czy wychodzą na dwór? Ile osób opiekuje się dziećmi? Odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością pomogą zadecydować, czy ten konkretny żłobek to właśnie idealne miejsce dla dziecka.