Jakie kompetencje posiadają opiekunowie zatrudnieni w naszym żłobku?
Żłobek jest jednostką, która sprawuje opiekę nad dziećmi do trzeciego roku życia. Zgodnie z ustawą z 4 lutego 2011 roku, o opiece nad dziećmi do 3 roku życia, ilość personelu zależna jest od ilości podopiecznych. Na jednego opiekuna nie może jednak przypadać więcej niż ośmioro dzieci. Wychowawcy w żłobku muszą być osobami komunikatywnymi, empatycznymi i opiekuńczymi. Muszą też spełniać określone przepisami wymagania.
Zakres obowiązków pracowników żłobka
Głównym obowiązkiem wszystkich pracowników żłobka jest zapewnienie bezpieczeństwa i opieki wszystkim znajdującym się w nim dzieciom. Dyrektor, opiekunowie i wolontariusze powinni wspomagać rozwój dzieci, starać się zaspokajać ich wszystkie potrzeby oraz pomagać w usamodzielnianiu maluchów. Praca w żłobku to z jednej strony utrzymywanie czystości pomieszczeń i dbanie o poprawne działanie zabawek, z drugiej natomiast budowanie rodzinnej atmosfery, pomoc przy jedzeniu, ubieraniu i rozbieraniu oraz przy czynnościach higienicznych. Aby nadążyć za rosnącymi oczekiwaniami rodziców, kadra pracownicza w żłobku powinna być profesjonalna. Musi także stale podnosić swoje kwalifikacje – szczególnie w dziedzinie psychologii oraz rozwoju dzieci. Dzięki poszerzaniu wiedzy opiekunowie szybko wychwycą niepokojące objawy u maluchów, mogące świadczyć o problemach z aklimatyzacją w nowym miejscu lub nawet ze zdrowiem.
Niezbędne kompetencje
Zgodnie z przepisami, osoba zatrudniona na stanowisko opiekuna w żłobku musi mieć minimum średnie wykształcenie oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat trzech. Najlepiej, jeśli potencjalny pracownik ma ukończone studia z zakresu wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej lub pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Można także przyjąć osoby mające udokumentowane kwalifikacje pielęgniarskie, położnicze lub opiekuna dziecięcego. Wszystkie osoby zajmujące się opieką nad dziećmi nie mogą być skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne oraz pozbawione władzy rodzicielskiej. Muszą także wypełniać obowiązek alimentacyjny.