Jak wygląda typowy dzień dziecka w żłobku?
Decyzja związana z posłaniem dziecka do żłobka najczęściej budzi u rodziców silne emocje. Boją się oni rozstania i reakcji dziecka na przebywanie w zupełnie nowym środowisku. Początkowy strach jednak mija, kiedy okazuje się, że maluch nabywa nowych doświadczeń, a także coraz szybciej się uczy. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że współczesne żłobki dalekie są od miejsc, jakie pamiętamy sprzed lat. Kolorowe dekoracje, zdrowe posiłki, mnóstwo zabawek i pomocy edukacyjnych, a przede wszystkim świetnie wykwalifikowana kadra to rzeczywistość współczesnych placówek tego typu. Rodzice mają więc pewność, że posyłając tam dziecko, nie tylko zapewniają mu podstawową opiekę, ale przede wszystkim inwestują w rozwój.
Małe dziecko dzięki obserwacjom uczy się świata i kształtuje swoje nawyki na przyszłość. Bardzo ważne jest zatem, aby od najwcześniejszych lat miało ustalony plan dnia. Po pierwsze zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa, po drugie zaś ułatwi późniejsze odnalezienie się w życiu, gdzie będzie umiało znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami a przyjemnością. W związku z tym dobre żłobki dbają o to, aby ich podopieczni mieli ściśle ustalony plan, w którym nie zabraknie żadnego z istotnych elementów.
Typowy dzień życia żłobka ma swój ściśle określony rytm. Musi się w nim znaleźć czas na higienę i pielęgnację oraz odpoczynek, a także regularne spożywanie posiłków. Dużą wagę przykłada się do ich jakości i różnorodności, bowiem ważne jest, aby od najmłodszych lat kształtować właściwe nawyki żywieniowe. Z kolei zaplanowane drzemki są czasem wyciszenia i pozwalają dziecku nabrać sił do dalszej aktywności, wśród której znajduje się zarówno zabawa, jak i nauka. Kontakty z rówieśnikami są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, dlatego też musi mieć ono czas na beztroską zabawę, podczas niej nabywa bowiem umiejętności społecznych. Bardzo ważne jest jednak zachowanie balansu między zabawą a nauką. Każdy dobry żłobek dba zatem o to, aby oferować dzieciom różnorodne zajęcia edukacyjne, które będą dostosowane zarówno do wieku, jak i do potrzeb. Wszystko to sprawia, że dziecko które wraca po południu do domu jest pełne wrażeń i zdecydowanie łatwiej przystosować się mu do ustalonego porządku dnia, co zaprocentuje w szkole, a także w życiu dorosłym.