Fakty i mity na temat żłobków
Ważnym etapem w życiu małego człowieka jest pójście do żłobka. Jest to bardzo stresujący czas dla opiekunów, którzy często obawiają się oddania pociechy do żłobka, zwłaszcza ze względu na fakt, że od lat krąży wiele różnych opinii na ich temat. Które z nich są prawdziwe, a które fałszywe?
Fakt: Dziecko przebywające w żłobku będzie częściej chorować
Problemem dla wielu rodziców jest fakt, że dzieci oddane do żłobka chorują nieco częściej, aniżeli przebywające pod pełną opieką w domu. Choć jest to prawda, to trzeba spojrzeć również na zalety tej sytuacji. Najważniejszą jest to, że system odpornościowy człowieka uodparnia się właśnie dzięki kontaktowi z bakteriami i wirusami, a tych w pełnych ludzi miejscach z pewnością nie brakuje.
Mit: Do żłobków nie powinno oddawać się dzieci z alergiami pokarmowymi
W coraz większej licznie żłobków zwraca się uwagę na to, że nie wszystkie dzieci mogą spożywać produkty mleczne lub gluten. Niektóre placówki również dla nich przygotowują produkty i posiłki zastępcze, które zrekompensują brak tego typu składników w diecie. Zawsze trzeba jednak dopytać o to, w jakich warunkach są przygotowywane tego typu dania i czy dba się o jak największą eliminację alergenów.
Fakt: Dzieci w żłobkach lepiej się rozwijają
Największą zaletą żłobków jest fakt, że dzięki przebywaniu wśród innych dzieci, proces uczenia się maluchów jest zdecydowanie szybszy, zwłaszcza w kategorii rozwoju społecznego. Takie interakcje wpływają na poprawę pewności siebie, a także na umiejętność artykułowania swoich potrzeb. Opiekunowie żłobków dbają również o to, aby dzieci się nie nudziły, dlatego nieustannie proponowane są im rozwijające gry i zabawy, które uczą je nowych umiejętności oraz przygotowują do rozpoczęcia nauki w szkole.
Żłobki, podobnie jak szkoły, znacznie się od siebie różnią. Dlatego też, zanim rodzice zdecydują się skorzystać z oferty konkretnej placówki, powinni nie tylko sprawdzić jej ofertę, ale też dopytać o opinię rodziców, którzy wcześniej posyłali do danego miejsca swoją pociechę.