Czym integracyjny żłobek różni się od zwykłego?
Decyzja o pozostawieniu dziecka w żłobku, jest jedną z trudniejszych do podjęcia przez młodych rodziców. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiedniej placówki jest tak ważny i spędza im sen z powiek. Coraz częściej maluchy trafiają do żłobków integracyjnych, które przeznaczone są dla najmłodszych. Do placówek tego typu przyjmowane są także maluszki z dysfunkcjami, niepełnosprawnościami oraz zaburzeniami rozwojowymi. W jaki sposób działają żłobki integracyjne i kiedy warto posłać tam swoją pociechę?
Czym jest żłobek integracyjny?
Żłobek integracyjny przeznaczony jest dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy, do czterech lat. Cechą szczególną placówki jest fakt, że uczęszczają do niej zarówno maluchy zdrowe, jak również te o różnym stopniu niepełnosprawności fizycznej, umysłowej i emocjonalnej. Do żłobków integracyjnych trafiają dzieci z autyzmem, nadpobudliwe, nadwrażliwe oraz upośledzone intelektualnie i ruchowo. Co jeszcze wyróżnia te szczególne placówki? Pracują w nich profesjonalnie wykształceni opiekunowie i specjaliści, którzy dbają o indywidualny rozwój każdego dziecka. Celem nadrzędnym żłobków integracyjnych jest łączenie dzieci zdrowych i chorych, które poprzez zabawę uczą się współżyć ze sobą i łamią wszelkie bariery, które potrafią dzielić chorych i zdrowych dorosłych.
Zalety żłobków integracyjnych
Największą zaletą żłobków integracyjnych jest dostęp do wielu różnych specjalistów. Zależnie od placówki, rodzice i dzieci mogą korzystać z konsultacji psychologów, logopedów oraz rehabilitantów. Pod ich okiem odbywają się także specjalne zajęcia rozwojowe. Grupy żłobkowe są mniejsze, dzięki czemu opiekunowie mogą poświęcić każdemu dziecku odpowiednio dużo czasu. Kontakt dzieci zdrowych i chorych sprawia, że uczą się one empatii i życzliwości. Chore maluchy otwierają się na świat i funkcjonują pomimo swoich ograniczeń, a zdrowe stają się wrażliwe na potrzeby innych ludzi oraz akceptują fakt, że ludzie mogą być bardzo różni.