Czy żłobek pomaga w rozwinięciu umiejętności społecznych u dzieci?
Kiedy dziecko jest już dostatecznie duże, może zostać przyjęte do przedszkola. Choć w wyjątkowych przypadkach pozwalający na to wiek jest w stanie wynosić dwa i pół roku, zasadniczo równa się trzem latom. Od narodzin dziecka do osiągnięcia przez nie przedszkolnego wieku jest więc trochę czasu. W związku z tym wszyscy rodzice muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób mają wyglądać trzy pierwsze lata dziecka. Jest to bowiem okres, w którym nasza pociecha wymaga szczególnej opieki.
Istnieje oczywiście rozwiązanie polegające na tym, iż całodobową opieką nad dzieckiem zajmuje się matka. W dzisiejszych czasach jest ono jednak coraz rzadziej stosowane, ponieważ kobiety często nie chcą ograniczać się do macierzyństwa i pragną także prowadzić życie zawodowe. W tym wypadku istnieje jeszcze opcja, aby dzieckiem zajmowała się babcia, jeśli ta jest już na emeryturze i dysponuje dużą ilością wolnego czasu. Nie zawsze jednak scenariusz ten da się zrealizować. Dlatego też dla dzieci w wieku od czterech miesięcy do trzech lat przeznaczony jest żłobek.
Dlaczego żłobek to dobry wybór?
Żłobek to miejsce, które bardzo pomaga nie tylko rodzicom, ale i samemu dziecku. To, że pociecha znajduje się pod troskliwym okiem profesjonalnego personelu, w znaczny sposób ułatwia rodzicom prowadzenie życia zawodowego. Dzięki temu, że mama i tata mają stały sposób na zapewnienie dziecku opieki, mogą się oni poświęcić innym czynnościom. Żłobek stanowi jednak dobre rozwiązanie również dla samego dziecka. Jego głównym plusem jest pomoc w dość wczesnym rozwinięciu umiejętności społecznych. Jeśli dziecko pozostaje w domu z matką, z babcią, z ciocią czy nawet z tatą, ma kontakt tylko ze starszymi od siebie osobami. W żłobku może natomiast spotkać się z rówieśnikami. Wczesna interakcja z innymi dziećmi skutkuje zaś tym, iż później naszej pociesze łatwiej jest się odnajdywać na kolejnych etapach edukacji ‒ przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wspólne gry i zabawy w żłobku kształtują bowiem umiejętności komunikacyjne i przyczyniają się do ogólnego rozwoju.