Czy dzieci w żłobku mogą pić mleko matki?
Nie każdy maluch, który trafia do żłobka, nie pije już mleka matki. Nie ma też takiej konieczności, zwłaszcza że do tego rodzaju placówek przychodzą często bardzo małe dzieci. Rodzice nierzadko obawiają się jednak, że opiekunki mogą odmówić podawania podopiecznym przyniesionego wcześniej pokarmu. Jak jest w rzeczywistości? Jak prawidłowo przechowywać i transportować mleko matki?
Podawanie dziecku w żłobku mleka matki — czy to możliwe?
Żłobki z reguły przygotowują dla swoich podopiecznych smaczne śniadania, obiady, a także podwieczorki. Ponadto wiele placówek uwzględnia również specjalne wymagania żywieniowe dzieci, jak konieczność przygotowania dań bez laktozy czy glutenu. Wielu rodziców chcących wysłać swojego maluszka do żłobka, zastanawia się jednak, czy ich pociecha będzie mogła dostawać także mleko matki, które nierzadko jest ważnym elementem jadłospisów maluszków.
Należy podkreślić, że każda tego rodzaju placówka opiekuńczo-wychowawcza musi przyjąć mleko matki, jeżeli zakwalifikowane do niej dziecko je jeszcze przyjmuje. Ponadto żłobek powinien zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania tego rodzaju pokarmu.
Jak właściwie przygotować mleko do zaniesienia do żłobka?
Wszelkich informacji dotyczących tego, jak właściwie przechowywać oraz transportować pokarm matki do placówki, udzielą wykwalifikowane osoby zatrudnione przez żłobek prywatny w Łące czy też ten w Strumieniu. Warto zaznaczyć, że pokarm można odciągnąć dzień wcześniej, pamiętając przy tym, że do rana powinien być on przechowywany w lodówce w odpowiednim pojemniku. Podczas transportu mleka również konieczne jest trzymanie go w odpowiednich warunkach. Jeżeli pokarm zostanie odciągnięty rano, może pozostać w temperaturze pokojowej do kilku godzin.